Fogkőeltávolítás és egyéb parodontológiai kezelések
Ultrahangos fogkőeltávolítás
A fogkő a nyálban oldott ásványi anyagokból és a fogon maradt lepedékből képződik. Minden fogászati kezelés előtt a jó szájhigiéne és a kezelés kedvező kimenetele érdekében ultrahangos fogkőeltávolítást végzünk.Ez a kezelés az íny alatti “láthatatlan” fogköveket is képes eltávolítani majd kézi műszerrel a nehezen elérhető részeket tisztítjuk meg. Végezetül egy alapos polírozás teszi simává és fényessé a fogsort.
A fogkő eltávolítása nagyon fontos a fogínygyulladás megelőzése érdekében, hiszen ha ez a gyulladás hosszabb ideig fennáll, csontpusztulást is okozhat.
Ön mikor volt utoljára fogkőeltávolításon?
Vezető fogorvosunk tanácsa, hogy félévenként (szükség esetén negyed évenként) látogasson el hozzánk egy fogkő-eltávolításra a fogínygyulladás elkerülése érdekében!
Ön mikor volt utoljára fogkőeltávolításon?
Kürettálás, ínymetszés, regeneratív műtétek
Előkészítő kezelésként ultrahangos fogkőeltávolítást alkalmazunk az íny felett és íny alatt.
Majd kürettálás következik, azaz íny alatti tisztítás,mellyel a gyulladt szöveteket és fertőzött gyökércementréteget is eltávolítjuk. Ezzel a baktériumok nagy részét gyakorlatilag megsemmisítjük. A kürettálást helyi érzéstelenítésben végezzük, tehát fájdalommentes beavatkozás. Speciálisan kiképzett, steril Gracey kéziműszerekkel történik, amelyek éles végükkel mechanikus úton képesek a foggyökér felszínét megtisztítani, lekerekített részükkel pedig óvatosan kiemelik a tasakból a beteg lágyrészeket, amelyek gyulladásos faktorok kibocsátásával fenntartják a szöveti reakciót.
A beavatkozás lényege, hogy rövid időn belül két nap alatt áttisztítjuk az összes beteg ínytasakot, megelőzve ezzel, hogy a kitisztított tasakok a szájban lévő többi tasakból újrafertőződjenek. A kezelés végén antiszeptikus gyógyszer kerül az ínytasakokba. Ez bizonyos mértékig és ideig gátolja a baktériumok újbóli betelepedését. A beavatkozás után fájdalom nem jellemző, de előfordulhat. Ilyen esetben vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók szedését javasoljuk.
A kürett után 3-4 héttel kontrollvizsgálat történik. Ekkor értékeljük a gyógyulás mértékét, az egyéni szájhigiéné hatékonyságát. Ha további oki kezelés szükséges, például elálló tömésszél korrekciója, érdes tömések polírozása, hibás pótlások cseréje, azt ebben a fázisban megtesszük. Szükséges lehet a fogak becsiszolása abban az esetben, ha a fogak rágáskor kedvezőtlen irányú erőt közvetítenek egymásra. Mivel ez a fogak tartószöveteinek megterhelést jelent, fontos korrigálni az ilyen eltérést. A fogak becsiszolása pontszerűen, és csak ott történik, ahol feltétlenül szükséges. A fogak érintkezésének korrekciója céljából szükséges lehet fogszabályozó kezelés is.
A sínezés segíti a fogak megszilárdulását, mivel nem engedi, hogy a fogak elmozduljanak. A mozgó fogak sínezése történhet üvegszálas szalagok segítségével, melyeket folyékony, fogszínű tömőanyaggal erősíthetünk a fogak belső oldalára. Ez stabilan összeköti a fogakat, és esztétikus is. Növeli a páciensek komfortérzetét, mivel szilárdabban álló fogakkal könnyebb az étkezés. A sínezés történhet a kezelés különböző stádiumaiban, lehet ideiglenes és végleges egyaránt. Ennek eldöntése a fogorvos feladata.
A zárt kürett ismétlése többnyire 3-4 hetente szükséges. Bizonyos esetekben a hagyományos íny alatti tisztítás is megoldja a problémát.
Nyitott kürettel a mély, hozzáférhetetlen tasakokat tisztítjuk, melyek hagyományos kürett nem kontrollálhatók. Ilyenkor nyitott kürettet, lebenyes tasakműtétet alkalmazunk. Ez a beavatkozás is helyi érzéstelenítésben és kéziműszerek segítségével történik. A különbség annyi, hogy a fog külső és belső oldalán az ínyszél lefutása mentén metszéseket ejtünk az ínyben annak érdekében, hogy feltárhassuk a defektust, jobban rálássunk az íny alatt fekvő területre, ezáltal eredményesebben tisztíthassuk. A sebet a beavatkozás végén varratokkal zárjuk, melyeket egy hét múlva eltávolítunk.
Ezt követően kéthetente orvosi ellenőrzés szükséges. Mindeközben az Ön feladata a lehető leghatékonyabb szájhigiéné fenntartása, fogkefe, fogköztisztító kefe és klórhexidin tartalmú szájöblítő segítségével. Fontos megemlíteni, hogy a gyulladás megszűntével az ínytasak mélységének csökkenése bizonyos mértékű ínyvisszahúzódással jár. Ez nem a kezelés sikertelenségét jelzi, hanem épp ellenkezőleg: a gyógyulás jele! Az íny alatti tisztítás zárt és nyitott módszerével többnyire elérhető, hogy a gyulladás megszűnjön, a tasakok eltűnjenek. Ezzel kialakul egy olyan állapot, amely megfelelő szájápolással és rendszeres kontrollal fenntartható, nem rosszabbodik. Ha krónikus fogágybetegséggel állunk szemben, akkor gyakorlatilag ez jelentheti a kezelés végét.
Ritkán szükséges lehet,ha a tasakfal túlzott mértékben megvastagodott egy kis műtéttel a tasakfalat eltávolítani. Ezt a műtétet nevezzük ínylemetszésnek. Ez egy viszonylag kis beavatkozás, amelyet helyi érzéstelenítésben végzünk. Az íny fog felé néző felszínét, azaz a tasakfalat az ínyszél felől óvatosan kimetsszük. A tasakot áttisztítjuk, majd az ínyt visszafektetve a fogak között rögzítjük öltésekkel. Ha az oki kezelés, azaz a gyulladás megszüntetése után az íny lefutása nem esztétikus, ínyplasztika elvégzésére is van lehetőség. Ez kis korrekciót jelent, csekély beavatkozás, az íny bámulatosan gyors gyógyulási hajlama miatt nem megterhelő. Azoknak is ajánljuk, akiknek gyógyszerszedés, vagy öröklött hajlam miatt megnagyobbodott az ínyük.
Amennyiben a kezelés a fentiekkel lezárul, nincs más hátra, mint az elért eredmény megőrzése. Ez is odafigyelést igényel, hiszen akinél egyszer kialakult fogágybetegség, annál sokkal nagyobb eséllyel jön létre újra. Ezért pácienseinket gondozzuk, 3-6 havonta visszahívjuk, kontrolláljuk. A kontroll vizitek alkalmával a fogágy állapotát felmérjük, egyénre szabott tanácsokkal segítjük elő az egészséges állapot megőrzését. Ilyenkor ultrahangos tisztítást is végzünk, elősegítendő a teljes fogkő- és lepedékmentességet. A fogágybetegség gondozása egy életen át tart. Fogorvosaink mindent megtesznek azért, hogy fogait egy életen át megőrizhesse!
Vannak olyan formái a fogágybetegségnek, amelyek a csont kráterszerű pusztulásával járnak. Ilyenkor alakul ki az ún. vertikális csonttasak. Többgyökerű fogak gyökerei között is elpusztulhat a csont. Bizonyos esetekben lehetőség van arra, hogy az ilyen defektusokat helyreállítsuk, azaz regeneráljuk a fogágyat. Erre szolgálnak a regeneratív műtétek. A regeneráció során az elpusztult szövetek ugyanolyan típusú és funkciójú szövettel pótlódnak, mint az eredeti. Ez a műtét csak bizonyos esetekben kivitelezhető. A regeneratív technikával sokszor olyan fogakat menthetünk meg, amelyek hagyományos íny alatti tisztítás után nem szilárdulnának meg kellőképpen, mert nincs körülöttük elég csont. Sokszor a csonthiány nem teszi lehetővé a fogbeültetést, bizonyos esetekben itt is alkalmazható a regeneratív technika. Egyes ínyt érintő problémák is orvosolhatók ilyen módszerekkel, ám a legfőbb alkalmazási terület továbbra is az előrehaladott fogágybetegség miatt meggyengült fogak megmentése.
A regeneratív műtét